Mydlice lékařská

Výsledek obrázku pro mydlice lékařská

(Saponaria officinalis) Mydlice lékařská je vytrvalá bylina dorůstající výšky 40 - 60 cm. Vlásčité kořínky vyrůstají z hnědavého oddenku, 6 - 13 mm tlustého. Oddenky jsou křehké, výrazně aromatické a obsahují ve vysoké koncentraci saponinStonek tvoří přímá, oblá, drsná lodyha, která se nahoře větví. Listy jsou eliptické, podlouhlé, zašpičatělé a na stonek přisedlé. Jsou nápadně třížilné (se třemi souběžnými žilkami). Obsahují též saponin a pěnící látky. Květenství je mnohokvěté, květy 20 - 25 mm v průměru, v koncových a úžlabních vidlanech. Vyrůstají z trubkovitého kalichu bledě zelené barvy, na vrcholu zbarvené do světle fialové. Koruna květu je bílá až narůžovělá. Kvetou po celé léto. Plody jsou vejcovitě kulovité tobolky. Je to nitrofilní rostlina a je medonosná.
 
 

VYUŽITÍ:

 
  • V kuchyni - Květ se přidává do zelených a ovocných salátů. Kořen se podle některých receptů přidává do halvy. Někdy se také mydlice používala při vaření piva k vyvolání dobré pěny.
  • V domácnosti - List, stonek a kořen se zalije dešťovou nebo měkkou vodou (nesmí být chemicky upravená) a vaří se 30 minut. Vzniklá mýdlová tekutina se poté používá k mytí jemných a choulostivých starých tkanin.
  • V kosmetice - Uvařený list, stonek a kořen je také vhodný pro mytí vlasů nebo k ošetření citlivé pleti.
  • Pro léčení - Svařený kořen se používá k omývání pleti s akné a také při lupénce.
 
zdroj: wikipedia
 
CENA 50,- za sazenici. Zasíláme kurýrem. Prosím vyplňte objednávkový formulář níže.

Název formuláře