Paulownia

Paulownie

Paulownie je rychle rostoucí strom pocházející z Číny. Roční přírůstky se uvádějí od 2 do 5 metrů, v dospělosti strom dosahuje výšky 15-20 metrů. Kvete třetím rokem nádhernými fialovými květy a to v dubnu. Teprve po odkvětu nasazuje listy, které jsou široké až 50 cm. Čím je strom starší, tím se snižuje intenzita růstu a listy se zmenšují.

 

 

 

 

Využití:

Kvetoucí strom paulownie

Především je to nádherný okrasný strom. Je to dominanta parků a zahrad a v dubnu již do dálky září fialovou paletou květů.

Pro včely je to dokonalý pylový ráj, z jednoho stromu dokáže jedno včelstvo vyrobit až 50kg medu. Med z paulownie vykazuje léčivé účinky hlavně na plicní onemocnění. Takže včelaři, když vydržíte 3 roky, než poprvé vykvete, odměna bude sladká!

 

 

 

 

 

Paulownie stavební dřevo

Paulownie se pěstuje především pro svoje lehké a přitom pevné dřevo. Uvádí se, že za 5-7 let dokáže vytvořit 1m3 dřevní hmoty, což je 18x efektivnější, než pěstování japonských topolů. Tento dřevní přírůstek ještě nebyl v našich klimatických podmínkách ověřen, ale po prvním roce našich pěstebních zkušeností vykazuje Paulownie opravdu extrémní růst.

 

Dřevo Paulownie je velmi žádané a to jak ve stavebním tak i nábytkářském průmyslu. V neposlední řadě ho lze využít jako palivové dřevo.

 

 


Paulownie v zimě

Pěstování

Paulownie je nenáročná rostlina, které se daří do nadmořské výšky 700m, téměř v jakékoliv půdě. Při výsadbě je potřeba vzít zřetel, k jakému účelu strom vysazujeme. Pokud chceme mít Paulownii jako okrasnou dominantu, vymezíme jí místo minimálně 4 x 4 metry. Nezapomeňme, že strom shazuje na zimu listí, proto kvůli dobrým sousedským vztahům nevysazujme Paulownii těsně u sousedního pozemku.

Plánujeme-li využít dřevo na řezivo, můžeme vysazovat do sponu 3x3 metry nebo menšího. Strom má potom tendenci jít nahoru za světlem a vytvoří dlouhý rovný kmen. Doporučujeme první dva roky odstraňovat boční výhony výsledkem čehož je potom kmen bez suků.

 

Paulownie sazenice

Jakmile si přineseme sazenici, vyhloubíme jamku 50 x 50 cm, na dno dáme uleželý kompost, vložíme sazenici, zasypeme, ušlapeme okolo a důkladně zalijeme. První rok je potřeba zalévat častěji, hlavně při suchém a teplém počasí. Další roky si strom bere vláhu z kořenového vlášení a zálivka již není potřeba. První rok je potřeba odstranit z okolí rostlinky plevel, aby strom neudusil. Další roky si Paulownie vydobyde svoje místo díky velkým listům, které zastíní plevel pod sebou.

 

Ceník:

 

Jednoletá a dvouletá sazenice, výška rostliny 15 - 30cm.............................150,-

Dvouletá sazenice, výška rostliny 30 - 50cm...................,............................250,- (Momentálně vyprodáno).

Kompletní ceník ZDE:

Paulownie v květináčíchRostliny dodáváme s chráněným kořenovým balem. Způsob expedice zásilek najdete ZDE.

 

 

 

 

 

Jak jsme pěstovali paul ownie v roce 2014.